HER DAKİKASI ALTIN DEĞERİNDEKİ 60 SAAT: HAFTASONU!

Çalışmaya başladığımdan beri her cuma aklıma şu şarkı geliyor ama biraz değişik; “Cuma’dan Pazar’a kaç dakika var arada? “

Hakikatten o beş gün geçmez de, 2 günün hızına THY inanıyorum yetişemez. Cuma hopp derken Pazar akşamı… Özetle hafta şöyle geçiyor; Pazzzaarrtessiii, Saaalıı,Çarşaaammbbaa,Peeeerşemmbee,Cumaaa,Cts,Pzr…

Şimdi gelelim bu 60 dakika değerindeki 60 saati nasıl daha verimli geçirebileceğimize…

1- Plan Yapın!
Cuma günü iş çıkışı haftasonunuzu nasıl geçireceğinize dair plan yapın. Ne kadar rahatlamak amaçlı da olsa, haftasonunu en iyi şekilde değerledirebilmek için plan yapmanız gerçekten önemli. Bunu unutmayın.

2-Her Anı Doldurun!
Plan yaparken her dakikanınızı sizi yoracak ve haftasonunundan sonra bir haftasonuna daha ihtiyacım var” cümleleri söyletecek bir plan yapmayın. Spontan ve keyif alacağınız aktiviteler için boş zaman bırakın.

3-Rahatlayın!
Bedeninize iyi gelecek ve yapmak istediğiniz aktiviteleri düşünün. Mesela doğada yürüyüş nasıl? Bunları haftasonu planlarınızın arasına serpiştirin. Böylece hem keyif almış hem de bedeninizi ve zihninizi rahatlatmış olacaksınız.

4- Pazar Gecesi Sendorumunu Unutun!
Her ne kadar işinizi sevseniz de, Pazar geceleri hepimiz bu rahat ve programsızlıktan uzaklaşacağımızdan, içimizi bir hüzün kaplar. Bunun için masaj, yemek gibi keyif alacağınız programları pazar geceleri için organize edin. Böylece evde oturup, dakika saymamış olursunuz.

5- Egzersiz Yapın!
“Ya çok yorgunum, haftasonu egzersiz yapacak halim kalmıyor ya…” demeyin. Unutmayın, egzersiz vücudunuzdaki gereksiz enerjiyi ve buna bağlı olarak gereksiz düşünceleri uzaklaştırmanıza, konsantasyonunuzu başka bir alana kaydırmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle bir saatte olsa bedensel aktiviteye zaman ayırın.

6- Ev İşlerini Bir Kenara Bırakın!
Bu madde evli ya da yalnız yaşayanlar ya da haftasonu annesinin zebani gibi odasının kapısında bekleyenler için. “Evi / Odayı pislik götürüyor…” götürsün. Haftasonu ne olursa olsun, bir yardımcı tutacak durumunuz yoksa bile ev işleri ile kesinlikle uğraşmayın. Bunu ne kadar yorgun olsanız da, haftaiçi iş dönüşü yapmaya çalışın.

7- Önünüzdeki Haftayı Planlayın!
Stresten uzak bir hafta geçirmek, dolayısıyla haftasonuna daha yorgun girmemek için mutlaka önünüzdeki hafta sizi bekleyen işleri planlamak için bir saatinizi ayırın.

8 – Her Dakika Çalışmayın!
Evet, başarılı ve kariyer alanında iyi yerlere gelmiş insanların birçoğunun haftasonu çalıştığını biliyoruz. Yalnız onların dahi unutmadığı bir gerçek var; “Dinlenmeyen bir beyin işlemez, üretemez”. Bu nedenle tamamlanması gereken işleriniz ya da kendinizi geliştirmeniz için yapmanız gereken şeyler olsa bile mutlaka bu işleri minimum düzeyde tutmaya çalışın. Kısacası haftaiçi çalışmaktan cılkınız çıksın fakat haftasonu kendinizi harap etmeyin!

Müge…

P.S: Makale, ShufflePost.com’da yazdığım yazımdan alıntıdır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s