İŞ YAŞAMINDA VERİMLİ OLMANIN 9 YOLU!

Yeni bir iş gününe, “Off işler beni bekliyor” sendromu ile başlamayın!


Maalesef, gün içerisinde kendimizi programlayamadığımızdan o kadar çok herşey birbirine karışıyor ki, gün sonunda baktığımızda elimizde kayda değer yapabildiğimiz, kendimizi tatmin edebileceğimiz hiçbir iş çıkarmamış olarak gözüküyoruz.

Birkaç zamandır uygulamaya çalıştığım ve gerçekten etkisini gördüğüm tüyoları deneyerek, siz de daha iş yerinizde daha verimli çalışabilirsiniz.

1– Bilgisayarı Açmayın!
Ofise geldiniz ve hemen bilgisayarınıza koştunuz. Durun! Bilgisayarınızı açmadan önce masanıza oturun, derin bir nefes alın ve gün içinde yapmanız gereken işleri önem ve zaman sırasına sokun.Bir kağıda yazıp işleriniz bittikçe üzerini çizin böylece motivasyonunuz daha da artacaktır.

2- Alarm Kurun!
Bir dakika yanınızdan ayırmadığınız telefonunuzu hazırladığınız rutin içerisinde belirlediğiniz sürelere göre alarm kurun. Bu sayede, yaptığınız işte harcadığınız zamanın farkına varmış, “Aaayy tüm gün bununla uğraşırken nasıl da geçti” dememiş olursunuz.

3- Otomatik Pilota Bağlayın!
Günlük rutin işlerinizin zaman almaması için daha az kararla hareket ediyor olmanız gerekir. Bu nedenle rutin işlerinizi otomatiğe bağlarmışçasına yapmanız, günlük eklenen işlerinizin işlemesine engel oluşturmayacaktır. Şöyle düşünün eğer tüm gün bir şeyi yemeyeceğinizi düşünürseniz tüm enerjinizi o düşünceye harcamış olur başka bir şey düşünecek haliniz kalmaz. Takıldığınız ve ilerleyemediğinizi düşündüğünüz işlerde, bitmesi gerekiyorsa bile biraz uzaklaşın. Tek birşeye odaklanıp, altından kalkamadığınız halde onu düşünmek sizi daha çok yoracak ve veriminizi düşürecektir.

4- Yapılacaklar Listesi Hazırlayın!
Kendi kendinize iş planı yapabilmeniz verim ve sizin iş stresi ile mücadeleniz açısından oldukça önemli. Aylık, haftalık ya da günlük iş düzeninizin nasıl ve size hangisi kolay geliyorsa, önceliğiniz nasıl olması gerekiyorsa o şekilde bir yapılacaklar listesi hazırlayın.

5- ERTELEMEYİN!
Önünüze bir iş geldi, ilk defa yapacağınız ya da çok tecrübeniz olmayan bir konu ve siz; korktuğunuzdan “Tamam o beklesin, bir ara halledeceğim…” diyorsunuz. Bunu kesinlikle yapmayın. Altından kalkamayacağınızı düşündüğünüz proje ve görevleri atomu parçalar gibi en küçük parçalarına ayırın. Aşama aşama bölün. Her bir aşamada ilerlediğinizi gördüğünüz, en küçük parçada olsa bile bu sizi motive edecektir. Peki nereden başlayacaksınız? Bunun için işin yapılması gereken ilk aşama iş planınıza yazmak. İşe nereden başlamak gerektiğini yazdığınız andan itibaren diğer parçalar zaten yerine oturcaktır.

6- İş Dışında Birşeyle Uğraşmamaya Çalışın!
Modern hayatın getirdiği o kadar çok dikkat dağıtıcı etmen var ki ve maalesef bunları engellemenin de bir yolu yok. Cep telefon mesajlarından girdiğimiz internet sitelerindeki pop – up reklamlara kadar herşey hatta en ufak birşey dikkatinizi dağıtmaya yeter. Evet kafa dağıtmak için tabii ki de bunların da yapılması gerekiyor. Tamamladığınız işlerinizin sonrasında verdiğiniz molada bunu ytapa ama kendinize süre koyun, ve buna mutlaka uyun. Aksi takdirde tekrar işe odaklanmanız zaman alacaktır. Bunun dışında ofisteki tek bir kişinin bunu yapıyor olması domino etkisi yaratacak ve diğer iş arkadaşlarınızın motivasyonunu da olumsuz yönde etkileyecektir.

7- Bölmeyin!
Diyelim ki bir iş üzerinde çalışıyorsunuz ve gerçekten tüm dikkatiniz o iş üzerinde ve öğle yemeği vakti geldi ya da mesai sonu. Sakın bırakmayın, çünkü üretim sürecinde aklınıza gelen hiçbir şey ara verdiğinizde veya ertesi gün aklınızda kalmayacaktır. Yemekte bekler, ev de öncelikle siz saati ve açlığı düşünmeden elinizdeki işi bitirmelisiniz. Kendi açımdan baktığımda böyle durumları ben de yaşadım, işi bırakıp çıktığım oldu fakat yaptığım hiçbirşey bana huzur vermedi çünkü üzerimde hep o işin yükü vardı.

8- Stresi Yenin!
Öncelikle iş stresindeki nedenlerin en başında kontrolsüzlük hissi vardır. Bunun için öncelikle ne yapacağınızı ve nereden başlayacağınızı kabul etmeniz ve bunu bilmeniz oldukça önemlidir. İkinci aşamada sizden beklemeleri gerekeni üstlerinize belirtin. Ne eksiği ne fazlası siz ne yapabileceğinizi anlattıktan sonra üzerinizde beklenti ve mahçup olma baskısı olmayacaktır. Bunun dışında işten arta kalan zamanlarda, molalarınızda ve size ait zamanlarda stresle başa çıkabileceğiniz aktivitelere zaman ayırın. İşteyken sigara molasına ya da yemeğe çıktığınızda varsa civarda gezin, farklı restoranlarda yemek yiyin. Yemekten zaman artıyorsa ve havada güzelse 5 dakika olsa bile kulaklığınızı takıp civarda dolaşın. Eve geldiğinizde ise sizi rahatlatacak ne varsa onunla uğraşın. Ve asla kendiniz dışında kimse ile işten ve işteki sorunlarınızdan konuşmayın.

9- Mesai Sonu!
Gün sonunda bilgisayarınızı kapatıp, kendinizi yaka paça şirket kapısından dışarı atmadan önce gününüzü değerlendirin. Planladıklarınızın ne kadarını gerçekleştirebildiğinizi kontrol edin. Kısacası kendinizce günü değerlendirin. Birçok iş yerinin eksiklerinden biri de çalışanların en alt kademeden üst kademeye kadar kendilerinin ve bir işe harcadıkları efor ve zamanın farkında olmadan bilinçsizce çalışmalarıdır. Buna mahal vermemek ve yaptığınız işin farkında olmak için mutlaka günü değerlendirin. Bu size, hem kendinizi iş performansı olarak değerlendirmenize hem de motive olup iş yerinize daha çok katkıda bulunmanızı sağlar.

P.S: Ne olursa olsun, çalışın, üretin boş durmayın! Ve gerçekten ne olursa olsun, ne sorun olursa olsun başarılı olacağınıza dair inancınızı hiçbir zaman kaybetmeyin ve Sakıp Ağa’nın dediği gibi şunu unutmayın “Çalışmak, çalışmak, çalışmak…”

Müge…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s