MARRIOTT İÇERİK LİDERLİĞİNE Mİ OYNUYOR!

İçerik pazarlamada herşeyin başı sunum!

Reklamcılık ölüyor mu? “Alın, alın ve daha çok alın!” ya da “İzleyin, izleyin, en çok bizi izleyin!” demek artık moda değil mi? Değil! Maalesef! İçerik pazarlamanın altın kurallarından biri bir hikaye anlatıyor olmak ve onu doğru bilgi ile sunuyor olmak. Yani okyucuya, izleyiciye dinleyice dikta eder gibi değil, onu hikayenin bir parçası yaparak daha sonra da kullanabileceği bir bilgi sunmak.

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Machine Zone CEO’su Gabe Leydon da ben gibi reklamcılığın biteceğine inananlardan.  Ve biz yalnız değiliz.

Önceleri Disney-ABC Televizyon Grubu medya ve pazarlama yöneticisi, şimdilerde Marriott zincirlerinin kreatif ve içerik pazarlamasının başında olan David Beebe yaptığı açıklamada, artık otel zincirinin kendi bünyesinde bulunan içerik atölyesinde kendi marka içeriklerini sunacaklarını belirtti.

Bu ne demek oluyor? Yani artık hedef kitlesine Marriott sayfa sayfa reklamlar ya da tv reklamları ile değil, tamamen kendi oluşturduğu içerikler ile hitap ediyor olacak.

Kış kış reklamlar, hoş geldiniz hikaye anlatan içerikler!
Tüketiciler sürekli olarak reklamların izleme deneyimlerini ne kadar kötü etkilediğinden bahsediyorlar. Hatta malumunuz hepimizin yaptığı gibi ad-blockers yani reklam engelleyici uygulamalar indirme oranlarının ne denli yüksek olduğu aslında onların bir şey söylemesini dahi gerektirmiyor.

Beebe: “Artık sadece reklam yapamazsınız. Değeri olan bir şey üretmelisiniz” diyor. Bugünün tüketicisinin dikkatini çekmek için markanız ya da tanıttığınız her ne ise onunla ilgili, yararlı ve kitlenize değer katan bir şey üretmeniz gerekiyor, en başta da altını çizdiğim gibi.

Reklamlara yatırım yapmak yerine, Beebe’nin takımı marka bazlı hikaye anlatımına gitmişler. Bunu da sanki bir televizyon programı için hazırlanmış kısa film – belgesel tadında bir örnek ile yapmışlar. Bu içerikleri de websitelerinden, oda içi TV’lerden ve YouTube kanallarından yayınlıyorlar. Bundan kaaaaç sene önce YouTube kurulduğunda uzmanlar ne demişlerdi? Artık herkes kendi kanalını oluşturacak, artık herkes izlemek istediği şeyi istediği zaman izleyecek!

Beebe ve ekibinin şu an üzerinde çalıştıkları proje “Open Invitation” yani açık davet. Bu kısa film – belgesel tadındaki yapımda “The Apprentice” yani “Çırak” yarışmasının ilk sezon birincisi Bill Rancic ve eşi E! Entertainment izleyicilerinin yakından tanıdığı sunucu Giuliana Rancic dünyayı geziyor olacaklar.

Çift şehir gezileri sırasında bir Marriott otelinde konaklayacaklar ve izleyiciler de şehir turlarına tanıklık ediyor olacak. Klasik bir reklamdan farklı otel zinciri değil, kültür, insanlar, yemekler ve şehir tanıtılacak. Tıpkı gezi programlarında olduğu gibi.

Beebe: “Biz insanları dünyayı keşfetmeleri için cesaretlendirmek ya da daha önce gittikleri şehrin bambaşka yönlerini onlara sunmak istiyoruz” diyor proje hakkında yaptığı açıklamada.

“Open Invitation” yani “Açık Davetiye” ilk bölümünde Rancic çifti İtalya’nın Venedik şehrini 360 derece geziyorlar. Bu sadece gezdikleri şehir hakkında değil aynı zamanda izlediklerimizin, gördüklerimizin arkasındakileri anlatan bir rehber niteliğinde program olarak hazırlanmış. Yani bir nevi otelin concierge bölümünün turistleri yönlendirmek yerine onları peşine takıp şehri gezdirmesi ve bunu filme alması gibi birşey.

Geçtiğimiz ayın son günlerinde yayınlanan ilk bölümü şimdiden YouTube üzerinde 3k izleyiciye ulaşmış.

İzlemek isteyenler için ilk bölümün tümünü aşağıda paylaşıyorum.

 

Peki gelelim şu önemli konuya…
Kitlenizin seveceği bir içerik nasıl üretilir? 
Birçok marka ya da firma için bu bahsettiğimiz proje oldukça maliyetli ve hepsi bu tür bir yapımı üstlenemeyebilirler. O zaman hiçbir şey yapmamak mıdır çözüm? Tabii ki hayır!

Etkili bir içerik pazarlamanın yolu kesinlikle çok çalışmaktan, emekten, zamandan ve doğru düzgün başlıkları belirlenmiş bir içerik stratejisinden geçiyor.

İçerik stratejiniz, içerik pazarlama konusundaki hedeflerinizi olabildiğince iyi anlatıyor olmalı.
Şu soruları kendinize markanız için sorun;
“Hedef kitlem kim?”
“Kitleme hitap ederken kullanabileceğim boşluklar neler?”
“Ne tür içerikler üretmeliyim?”
“Yayınlama ve paylaşma akışım nasıl olmalı?”
“Hedef kitlem ile iletişim kurarken dilim ve tarzım nasıl olmalı?”
“Bana ulaşırken hangi zorlukları yaşıyorlar?”
“Onları beni seçmeleri konusunda motive eden ya da uzaklaştıran şey/şeyler nelerdir?”
“Markam ve bulunduğum sektör adına ilgi çekici ve okunabilir başlıklar nelerdir?

Bunları kapsayan bir yazıyı yarın paylaşıyor olacağım… Takipte kalın.

 

Bu ve bunun gibi sorular hedef kitleniz için ne üreteceğiniz ve sağlayacağınız konusunda oldukça yardımcı olacak sorulardır. Herhangi bir içerik üretmeden önce altın kurallardan biri olan kendinizi “tüketicinizin” yerine koyun. Siz izler miydiniz? Okur muydunuz? Beğenir miydiniz? Bunları soruyor oldukça ve empati kurduğunuz müddetçe daha iyi yol alabilirsiniz.

İlgili içerik ve içeriğin sağladığı değer ve fayda tüketicinizin daha mantıklı ve doğru seçimler yapmasına katkı sağlayacaktır. Siz de onların bu konuda güvenilir kaynağı olursunuz. Rakipleriniz arasında onlara sağladığınız güven ile sıyrılırsınız…

One thought on “MARRIOTT İÇERİK LİDERLİĞİNE Mİ OYNUYOR!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s