İÇERİK VE İÇERİK PAZARLAMA NEDİR?

Kafamızda deli sorular var! Herkes tutturmuş bir türkü! “İçerik Pazarlama”, “İçerik”, “Content Marketing” filan diyorlar. Peki nedir bu “İçerik” ve “İçerik Pazarlama”?

En kolaylaştırılmış hali ile okumaya hazır mısınız? Örnekli, mörnekli! Dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım,  bu konular hakkında bildiklerimi, deneyimlerimi ve tecrübelerimi paylaşıyor olacağım. Örneklerle, biraz mizah katmaya çalışarak, sıkmadan küçük küçük, hap bilgilerle…

Sanıyorum bu sözü duyan herkesin içinden ilk geçen; "bir bitmediniz..." =) 

Sanıyorum bu sözü duyan, okuyan herkesin içinden ilk geçen; “bir bitmediniz…” =)

 

İçerik Kraldır!

Her yerde ama istisnasız her yerde okuduğumuz, duyduğumuz tek söz bu; “Content is the king!” yani “İçerik Kraldır!”. İyi güzel de bu içerik nerenin kralı?  İçeriği kral yaptık ama ne bu içerik? Aklınızda deli sorular var, biliyorum. Elimden geldiğince en basit yoluyla anlatmaya çalışacağım, ne olduğunu, neden bu kadar önemli olduğunu…

Baştan uyarayım, orada, burada, şurada bu konu hiç bitecek gibi değil. Ayrıca “ben ekonomiyle uğraşıyorum”, “bizim işimiz tarımla tarlayla” diyerek bile bu içerik mevzusundan kaçamazsınız, bırakmam.

Özellikle ülkemizde son senelerde konuşulmaya başlanan bu içerik mevzusu, ülkemiz sınırlarından çıkıp en batıya ve en doğuya doğru gittiğimizde almış başını gitmiş bir mevzu. Tarımdan, ekonomiye hatta inşaattan pazara kadar inmiş bir mevzu! Bu konuyu anladığımızda yazılarımızdan, pazarlamamızdan daha kuvvetli olacak tek şey; empati duygumuzun gelişeceği ve buna bağlı olarak ürettiğimiz ürünlerin daha kaliteli olacağı, daha farklı ihtiyaçlara çözüm sunabileceğimiz gerçeği.

İçerik mi? Ne içeriği? İçerik ne arar la pazarda?

Buraya kadar, pazara kadar gelmiş amca! İçerik her yerde!

Buraya kadar, pazara kadar gelmiş amca! İçerik her yerde!

İçerik; kullandığımız kalemden, izlediğimiz diziden, çektirdiğimiz fotoğraftan, baktığımız afişe kadar her yerde. İçerik dediğim zaman sadece bir metin gelmesin aklınıza. Çünkü içerik düz bir yazıdan, bir metinden daha kapsamlı bir şey. İçerik dediğimiz şey aynı zamanda fotoğraf, video, bir radyo programı, bir ses.

Daha iyi anlatabileyim diye sözlük anlamını inceleyelim. O zaman içeriği şöyle tanımlayalım; aslında hayatta yaptığımız herşeyin özü içerik, sözlükteki kelime anlamında olduğu gibi. Annelerimizin verdiği tarifler, hazırladığımız masalar,  sunumlarımız, izlediğimiz videolar evet gün içinde karşımıza çıkan her şey ama her şey bir içeriğe sahip.

Efendim önce böyle üstten üstten bilmiş bilmiş ahkam kestim, çok önemli dedim madem, Allah mahçup etmesin şu “içerik” kelimesinin sözlük anlamı ile başlayayım. Bu önemli çünkü buradan ilerleyeceğiz. Yani sözlük anlamından da anlaşılacağı gibi içermek yani kapsamak, bir bütünü oluşturmak. Tabii böyle uzun uzun her kelimenin anlamını inceliyor olmayacağız. Ama işin özünü kavramak için bu kelime anlamı önemli bir detay.

İçerik: 
1. Bir şeyin içinde bulunanların bütünü, muhteva, mazruf:
Eğitimin yalnız yöntemlerini değil, içeriğini de gözden geçirmek, düzeltmek gerekmektedir.
2. Sözlü veya yazılı anlatımda verilmek istenen öz, düşünce, duygu ve imgelerin bütünü.
3. Bir kelimenin veya kavramın anlamı.
4. ruh b. Herhangi bir ruhsal süreç veya düşünsel işlevi oluşturan ögelerin bütünü.
5. sf. man. Bir cümle veya yargıda açıkça söylenmemekle birlikte var olduğu anlaşılabilen, zımni.

Aslında hepsi önemli fakat bu sözlük anlamında en çok altını çizmek istediğim; 2 ve 4’üncü anlamlar. Buradan yürürüm sanıyorum.

2. Sözlü veya yazılı anlatımda verilmek istenen öz, düşünce, duygu ve imgelerin bütünü.
4. ruh b. Herhangi bir ruhsal süreç veya düşünsel işlevi oluşturan ögelerin bütünü.

Şimdi bu anlamları bir örnekle açıklamak mantıklı olacaktır diye düşünüyorum.

Heyecanla bekleyin efendim=)

Tamam güldük ama şimdi bir nefes alıp, veriyoruz ve konumuza dönüyoruz…

Kaynak: freepik.com

Kaynak: freepik.com

 

“Arkadaşlar lütfen sessiz olun! Bu kutu size ne anlatıyor? Birşeyler düşünün üzerine.

Herhangi bir ruhsal süreç veya düşünsel işlevi oluşturan ögelerin bütünü.” 
Hocam mesela benim için saflık, modernite, minimalism gibi kavramları çağırıştırıyor. Belki sizin için sadece bir kutuyu, belki bir süprizi, belki bir gelinliği, belki de bir spor ayakkabı kutusunu…

Sözlü veya yazılı anlatımda verilmek istenen öz, düşünce, duygu ve imgelerin bütünü.
Hocam bir şeyler hissettik, bir bağ kurduk. Ee peki bu ne işimize yarayacak?

Şimdi o noktaya parmak basıyorum DİKKAT!!!

Bu kutu “A” markasının diyelim. Ve ben de bu markada içerik departmanında çalışan biriyim. Üstüm bana geldi dedi ki, “çıkardığımız yeni beyaz kutu ile ilgili içerik hazırlığı, planı yapalım bir de içerik takvimi hazırlayalım!” Hadi bakalım=)


1.Aşama!
Önce ürüne baktım, ürün ürün mü diye!
O zaman önce sözlük anlamında ilerlersen önce 4. madde ile işe başlıyorum!
“Ruh b. Herhangi bir ruhsal süreç veya düşünsel işlevi oluşturan ögelerin bütünü.”
“Ürün bana ne hissettirdi? Hayatıma nasıl bir katkısı olabilir?” gibi sorular sordum.

2.Aşama! 
Sonra sıra geldi sözlükteki 2’inci maddeyi uygulamaya.
“Sözlü veya yazılı anlatımda verilmek istenen öz, düşünce, duygu ve imgelerin bütünü.” 
* Tüm bu hissettiklerimi kağıda nasıl dökebilirim?
* Kendimi nasıl ifade edebilirim?
* Nasıl bir dil kullanacağım, espirili mi olacak?
* Çok mu kurumsal kokacak? Kokmaz, bulaşmaz mı olacak?
* Ben o gördüğünüz cool kadın mı olacağım?
* Nasıl konuşacağım ben karşımdaki insanlarla, derdimi nasıl anlatacağım, “beni alın”, “beni okuyun” nasıl diyeceğim?
* Markamın hedef kitlesi sosyal medyada, bloglarda vb. platformlarda neler konuşuyorlar ve bu ürünle nasıl bağdaştırabilirim?

Çok dağıldık toparlanalım!
Yani bana birisi içerik hazırlığı derken aslında benden şunları istiyor olabilir. Tüm bu süreçlerden geç bir de şunların hazırlığını yap! 

* Bir basın bülteni,
* Sosyal medya paylaşımı için örnekler,
* Blog yazıları için konu başlıkları,
* Websitesi için açıklamalar,
* Varsa yabancı sitelerden örnek paylaşımlar, makale vb. yazılı materyaller,
* İçerik Stratejisi! ( Bunu ilerleyen yazılarımızda açıklıyor olacağım)

Anam peki bu kadar şey nerede kullanılacak? Fazla mal göz çıkarmaz da, nerede kullanacağız bu kadar şeyi? İşte o her yazdığımız, her bir parça, aşağıda gördüğünüz kanallardan yayılacak ve aklınıza aşağıdaki terimleri aklınıza getirecek. Tüm bu kelimeler ve daha fazlasının bize hatırlattığı kelimeye de  biz içerik pazarlaması diyoruz!

Önce hüplet, sonra gümlet!
Önce hisset, sonra yazılı / görsel / işitsel ne varsa örnek toparla ve en son bunları bizim markaya uyarla!” demek istiyorlar. Yani yukarıdaki kanallarda kendimizi ifade edebilmemiz için bize bir dil üret. Türlü mecralardan konuşacağız, bir şeyler anlatacağız bize bir dil belirle! “Fontu nasıl olmalıdan tutta, tüketiciyle nasıl bir dil kullanacağımıza kadar anlat” diyor, sun bana diyor=)

Çünkü iyi içerik üretmek isteyen biri şu mottoyu benimsemeli;


Peki herkesin dilinde olan şu “içerik pazarlama” nedir? 

Öncelikle hiç derin derin konulara girmeden önce, bu sözü aklımızdan hiç çıkarmayalım! Yani bir “blog post ettim”, “sosyal medyada 100.000 takipçim oldu” bunlar bana yeter vb.  güvencelerimiz hiç olmasın, içerik pazarlamayı markamız yaşadığı sürece yürüyeceğimiz yol olarak görelim!

Peki bu neden önemli? Nedir bu herkesin konuştuğu içerik pazarlama?

Herkesten duyuyorsunuz ama sormaya çekiniyor olabilirsiniz. Karizma dağılmadan ben anlatayım.

İçerik pazarlama konusunda öncü bilgilendirici kurumlardan biri olan Content Marketing Institute bu tanımı şu şekilde yapıyor;

“İçerik pazarlama; değerli, ilgili, istikrarlı içeriğin net bir şekilde belirlenen hedef kitlenin ilgisini çekecek şekilde  üretilmesi ve dağıtılmasını, kar amacı güderek tüketicinin aksiyon almasını sağlayan bir pazarlama tekniğidir.” 

Yani özetle diyorlar ki; pazarlama stratejinizde içeriğinizle,  tüketicinize ve potansiyel tüketicilerinize çeşitli dijital medya kanallarını kullanarak ulaşın, ilgilerini çekin ve değer verecekleri şeyler üretin. Yine çok birşey ifade etmediyse hazır olun örnekler geliyor.

Ama Önce!
Aslında burada belirtilen kelimelerin hepsi ama hepsi gerçekten çok önemli olmakla birlikte en önemlisi aslında “değerli” kelimesinin özellike altını çizmek gerekir diye düşünüyorum. Değerli demek insanlar için bir şey ifade eden, ona bir şey katan, onun için önemli olan, işe yarayan bir şey üretmek mantığını anlatır. Öylesine gelişigüzel birşeyler yazmak değil, öylesine bir video hazırlamak değil. Ona, onu sevdiğini anlatan bir şey yazmak, bir video çekmek, bir fotoğraf hediye etmek demek değil midir? Sahiden sevgi neydi?

Peki nasıl düşünmeli? Hemen bir örnekle açıklayalım o zaman!
Çok kaba tabirle anlatıyorum. Detaylara çok takılmayın, işi özetliyorum. Hatta bedavadan iki fikir verdim=) Daha fazla fikir için muge@shufflepost.com adresine bir e-posta gönderebilirsiniz.

Mesela bir ürün çıkarıyoruz ve bu ürün bir fırın olsun.
Ürün tasarımı: Check! 
Elektrikli, ankastre fırın.
Hedef kitle: Check! 
Şehirde yaşayan, teknolojiyi iyi kullanan ve önem veren  çalışan şehirli kadınlar.

Şey sorularımızı biz yine içimizden soralım… 
El kılavuzu okumaya zamanları var mı? HAYIR!
Peki o zaman el kılavuzuna gerek var mı? HAYIR!
Ama fırınımızın tanıtmak istediğimiz birçok özelliği var, ne yapacağız? Şöyle yapacağız. Fırınla birlikte bir yemek kitabı hediye edeceğiz. Bu yemek kitabını ünlü, popüler bir aşçı ya da yemek okulu ile yapıyor olacağız. Bu yemek kitabında yer alan yemeklerin hepsi fırının bir özelliği kullanılarak yapılacak. Hem tüketici için bir hediye etmiş olacağız, hem onun fırını en iyi şekilde kullanmasını sağlayacağız, hem ona bedava ücretsiz bir bilgi sunmuş olacağız. Severek takip ettikleri bir şefin hazırladığı tarifleri evlerinde hazırlayabiliyor olacaklar.

Haydi arkadaşlar biliyorum günün son dersi ama öğrendiklerimizi şu örnekle de pekiştirelim… 
Bir küçük mutfak aletleri firmasıyız. Ürün çok ama tanıtamıyoruz. Ne yapacağız? Bak abiler yapmış. Bir websitesi hazırlamışlar, gir oku oku doyma ama!

Williams Sonoma Blog 
https://blog.williams-sonoma.com/

KitchenAid Blog
https://blog.kitchenaid.com/

Bana bir aidiyet kazandırdı mesela. Kendimi inanılmaz bir ev aşçısı gibi hissettim o websitelerine girdiğimde, çok cool abidik kubidik yemekler yapıyorum, bir tarzım da oldu. Adamlar bana şunu hissettirdi; bunları kullan, böyle kullan, yaptıklarının da fotoğrafını çekiyorsan ahanda bak biz böyle çektik sen de öyle çek. Bunu tabii sitenin hiçbir yerinde yazmadılar. Bak bir içerik, bir blog içeriği nelere kadir…

Bu bize ne katkı sağlayacak?
El kılavuzunda tek tek özelliklerini anlatmak yerine insanlara işe yarayan bir bilgi vereceğiz.
Markamızla onları düşündüğümüzü göstermiş olacağız,
Onlarla bir bağ kuracağız, onları anladığımızı anlatacağız,
Bizim markamızı tercih etmenin onlara ayrıcalık olduğunu hissettireceğiz,
Onlara herkes gibi davranmadığımızı göstereceğiz,

Böyle düşünürsek kim bilir ama kim bilir neler çıkar ortaya. Yani işin özeti ürettiğiniz tüm görsel ve yazılı materyallerin her türlü tüketicinize ve kullanıcılara değerli bir bilgi sunuyor olması. Bunu ister bir kitapla, ister de bir blogla yapabilirsiniz. Özetle değerli yani işe yarar içerik yani bizlere fayda sağlayan şeyler WINS!

Aslında tam bu noktada yani işe yarama ve değerli içerik üretme ve içerik pazarlama konusunda sizleri İçeriğin Evrimi – Basılıdan Dijitale konulu sempozyumun düzenlendiği salona davet etmek isterim. Orada aşama aşama nerelerden, nerelere geldiğimizi çok net görebiliriz.

Ay daha fazla öğrenmek istiyorum, içerik hakkında daha fazla bilgi ver Mugz!” derseniz. Sizi şu başlıklara da alabilirim;
İçerik Türleri?

Ben onu biliyorum diyenler için diğer başlıklarımız;
İçerik Stratejisi Nedir? Nasıl oluşturulur?
İçerik Takvimi Nedir? Nasıl oluşturulur?
İçerik Pazarlama Tarihi…
Blog nedir? Nasıl yazılır?
Blog olan ama blog gibi görünmeyen websiteleri…
İçerik Pazarlama terimleri nelerdir?
İçerik pazarlama terimleri nelerdir?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s