İÇERİĞİN EVRİMİ! GELENEKSELDEN DİJİTALE…

İçerik pazarlama da nereden çıktı? Nedir bunun kaynağı diye soranlara, sormayanlara içerik pazarlama tarihi ile ilgili kısa bir özet geçiyorum=)

Aslında insanlığı duvarlara ilk çizdiği resimler dahi kendini anlatma biçimidir, belki bir nevi günlüktür ve o da bir içeriktir. Taa o zamanlara kadar gidebilir yani. Tabii biz tam olarak oradan başlamayacağız.

18.YY’dan itibaren başlayabiliriz, zaten yeterince uzun=)

Tarihe dalmadan önce bir not düşmek isterim. 2013 ve 2014 senelerinde yapılan işler gerçekten çok önemli!

1732

Herşey 1732’de Benjamin Franklin’in kendi baskı işinin pazarlamasını yapmak üzere “Poor Rİchard’s Almanack”ı yayınlaması ile başlar.

1801

Paris’te bir kitapçı olan  Librairie Galignani bazı kreatif içerik stratejilerini kullanarak işini bir adım öne taşımayı dener. Bunlar arasında; okuma odası açma, orjinal kitap basımı ve ilham veren yazarların yer aldığı kendi gazetesini çıkarmak gibi eylemler bulunuyor.

1861

Fotoğraf: Pinterest

Samuel Wagner, bugün hala basılan”American Bee Journal” yani “Amerikan Arı Günlüğü”adındaki dergiyi yayınlar.

1867

Fotoğraf: e-bay.com

“Hartford Steam Boiler Inspection and Insurance” şirketi, ülkenin en uzun süre yayınlanan kurumsal dergilerinden biri olan “The Locomotive”i yayınlamaya başlar.

1882

Fotoğraf: Pinterest

The Edison Electric Lighting şirketinin yayınladığı bülten elektriğin faydalarını anlatan ilk yazılı yayım olarak tarihe geçer.

1887

Charles Scribner’s Sons,  Scribner’s dergisini yayınlamaya başlar. Dergide yayınevinin ünlü yazarlarının hayatlarına dair detaylar sunuluyor. Rakipleri ise;  Harper’s Monthly ve  Atlantic Monthly. Fakat Scriner’s’ın asıl amacı kitap satışlarını artırmak.

1888

Johnson & Johnson  “Modern Methods of Antiseptic Wound Treatment” yani “Antiseptik Tedavide Modern Metodlar”ı yayınlıyor. Bu yayımla amacı; bandaj sattığı doktorlara gerekli bilgiyi sunmak. Firma bununla birlikte diğer medikal alanda çalışanlara bilgi sunacak iki farklı baskı daha yayımlar.

1895

Fotoğraf: hub.uberflip.com

Ülkemizin çiftçilerinin ve tarımla uğraşanlarının da yakından tanıdığı markalardan biri olan John Deere, müşterilerine özel bir dergi yayınlar; The Furrow. Hala basımı süren dergi bugün 40 ülkede, 12 dilde yayınlanmakla birlikte ayda 1.5 milyon tiraja sahip.

1900

Michelin, The Michelin Guide’ı hazırlar. 400 sayfalık bu rehberde sürücülere araç bakımından seyahat tavsiyelerine kadar birçok bilgi bulunur.

1904

Fotoğraf: Pinterest

The Jell-O, ürünlerinin kullanıldığı tariflerin bulunduğu kitapçıkları tüketicilere ücretsiz dağıtır ve bu yayımın 1906 yılındaki ürün satışına 1 milyon dolar katkısı olduğunu söyler.

1924

Sears dünyanın en büyük radyo mağazasını kurar. Sears’ Roebuck Agricultural Foundation tarafından içerikleri hazırlanan kanal defasyon krizinde çiftçileri bilgilendirme özelliğine sahiptir.

1930’lar

Fotoğraf: Pinterest

Procter & Gamble, Duz & Oxydol gibi markalarla işbirliği yaparak radyolar için program hazırlamaya başlar ve tahmin edin ismi ne? “Soap Opera”.

1968

Weight Watchers dergisi ilk tüketici dergilerinden biri olma özelliğini taşıyor. Dergi marketlerde ücretsiz olarak sunulmuş.

1987

LEGO, Brick Kicks adında bir dergi yayınlar. Dergide Lego ürünleri ile neler yapılabileceği anlatılır.

2001

J&J, e-toys’dan BabyCenter’ı satın alır.

Fotoğraf: LinkedIn

Cleveland, Ohio’da kurulan Penton Custom Media (founded in Cleveland, Ohio) ilk defa “içerik pazarlama” terimini kullanmaya başlar.

2004

Sherwin-Williams, STIR adlı bir dergi yayınlamaya başlar. Bu dergiyle iç mimarlar ve mimarlara bilgilendirici içerik sunar.

İçerik pazarlamaya dair içeriğe sahip olan Magnum Opus Ödülleri ilk kez düzenlenir.

2006

Fotoğraf: YouTube

Bir mikser markası olan Blendtec YouTube’daki kanallarına “Will It Blend?” yani “Karışacak mı?” konsepti ile bir seri yükler. Bu seri 235 milyon gösterim alarak, markanın kanalının 910.000 üyeye sahip olmasını sağlar.

2007

American Express OPEN Forum adında küçük işletmelere faydalı bilgiler sunulan bir platform hazırlar.

2008

Fotoğraf: brandsplash.wordpress.com

P&G, BeingGirl.com’u yayınlar. Site içerisinde genç kızlara özel içerikler sunulur. Site şimdilerde Always’in sitesi olarak kullanılıyor.

İçerik pazarlama hakkında bilgilendirici içeriğe sahip “Get Content Get Customers” yayınlanır.

2010

Content Marketing Institute hayata geçer.

2011

L’Oreal, Makeup.com’u satın alır ve içeriğini düzenleyerek kendine uyarlar.

CMI – Content Marketing Institute, Chief Content Officer dergisini yayınlar ve Content Marketing World yıllık konferansını düzenlemeye başlarlar.  Ve içerik pazarlama adına dünyanın en kapsamlı etkinliği olma özelliğini taşır.

2012

Fotoğraf: Wikipedia

Kraft tüm pazarlama departmanını içeriğe odaklar. Hedeflenen kampanyalarla Pazarlama ROI’leri +’e katlanır.

Joe Chernov Content Marketer yani İçerik Pazarlamacı ödülünün ilk sahibi olur.

Intel, dijital kültür hakkında içeriklerin yer aldığı Intel IQ’yu yayına alır.

2013

Red Bull Media House 20 küçük film ile büyümeye devam eder.

2014

Fotoğraf: contently.com

Marriott International, kendi bünyelerinde bir içerik pazarlama stüdyosu kurar. Kendi bünyelerinde, toplum üzerinde etkili olan isimlerle orjinal içerik üretmeye başlarlar. Marriott ve içerik ilişkisi için “Marriott İçerik Liderliğine Mi Oynuyor?” adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf: YouTube

The LEGO Movie yayınlanır. İlk defa markalı içerikle yayınlanan film olarak tarihe geçer.

2015

Fotoğraf: YouTube

İçerik pazarlama hakkında “The Story of Content: Rise of the New Marketing” – “İçeriğin Hikayesi: Yeni Pazarlamanın Yükselişi” adındaki ilk belgesel yayınlanır.

2016

Arrow Electronics UBM’in elektronil medya portfolyosunu satın alır.

Yazının başında not düşmüştüm; 2013 ve 2014 seneleri hakkında. Özellikle seyahat ve konaklama sektörü başta olmak üzere Marriott işlerine mutlaka ama mutlaka göz atın. Gerçekten harika işler yapıyorlar. Ayrıca Redbull Media House projesi de oldukça iyi bir proje. Keşke ülkemizdeki markalar da içeriğin bu kadar farkında olsalar ve sadece içeriğin yazıdan ibaret olmadığını anlasalar…

Dolu dolu ve bol bereketli içerikli günler…

 

Advertisements

One thought on “İÇERİĞİN EVRİMİ! GELENEKSELDEN DİJİTALE…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s